Ordu Cad. Öğretmenevleri Mh. Göksel Sk. Şeyda Apt. Altı 2/C Şahinbey - Gaziantep
trende

Ahşap Çatı Yapımı

Ahşap Çatı Yapımı

Ahşap Çatı mı yaptıracaksınız? Çatı yapımı ile ilgili her şey burada! Aklınıza takılan soruları uzman çatı yapım ustalarımıza sorabilirsiniz.

Bazı işler bilgi ve tecrübe ister, çatı yapımı da bu işlerden biridir. Özellikle ülkemizde kalitesiz ve özensiz işçiliğin önemli bir sorun olduğunu ve herkesin “ustayım” diyerek ortalıklarda gezdiğini göz önüne alırsak mağdur olmamak ve zarara uğramamak için çok dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yazımızda çatı yaptırmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği ve hangi çatı sistemini yaptırmasına karar vermesine yardımcı olacak bilgiler paylaşacağız.

Çatı yaptırmaya karar vermeden önce hangi tip çatı sisteminin sizin için daha uygun olduğuna karar vermek daha önemlidir. Çünkü bir çatının asli görevi altında bulunan yapıyı her türlü nem, soğuk, sıcak, rüzgar, kar ve yağmur gibi  çevresel etkilere karşı korumaktır. Çatı sistemleri öncelikle coğrafi koşullara göre seçilir. Binanın bulunduğu coğrafi koşullara uygun çatı sistemleri arasından da bütçenize uygun, sorunsuz bir çatı yaptırmak için de çatı ustalarımızdan keşif isteyebilir ve keşif sonucunda birlikte karar verebilirsiniz.

Çatı yapımında öne çıkan iki önemli kriter bulunmaktadır. Bu iki çatı unsuru bir araya gelerek çatıyı meydana getirir. Çatı sistemini oluşturan iki temel unsurdan birincisi çatı örtüsü ve ikincisi ise çatı iskeletidir. Çatı örtüsü sizi kar ve yağmur gibi iklimsel olaylardan korurken, çatı iskeleti de bunu ayakta tutan unsurdur. Yani çatı yapım işi, çatı iskeleti yapımı ve çatı örtüsü yapımı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Bu iki önemli çatı unsurunun önemini aşağıda daha detaylı olarak anlatacağız.

Çatı İskeleti Yapımı

Çatı iskeleti yapımı tam bir mühendislik hesaplaması gerektiren bir iştir. Özellikle yüksek binalar üzerine kurulacak olan çatı iskeleti projesinin inşaat mühendisi tarafından detaylı olarak hesaplanması gerekmektedir. Çünkü bu iskelet çatı örtüsünü ayakta tutmakla birlikte her türlü zorlayıcı çevresel etkilere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Çatı iskeleti projesi yapılırken fırtına ve yoğun kar yağışı ile çatı örtüsü üzerinde oluşan kar birikintilerini taşıyabilecek kapasitede bir proje çıkartılması gerekir.

Çıkartılan proje ile çatı tipine uygun olan ve her türlü koşula mukavemet gösterebilecek çatı iskeleti malzemeleri belirlenir ve bundan sonra çatı iskeletinin yapım maliyeti meydana çıkmış olur. Ancak şunu da üzülerek belirtmeliyiz ki Türkiye’de müteahhitlik yapan bir çok kişi ve firma inşaat mühendislerine çatı maliyetini düşürmesi için baskı yapmaktadır. Sırf bu yüzden görevinden istifa eden inşaat mühendisleri vardır. Çünkü mühendisin maliyeti en aşağılara çekmek için çatı iskeleti standartlarını düşürmesi gerekir ki bu da yoğun kar yağışında çatının çökmesine veya fırtınalı bir havada çatının uçmasına neden olabilir. Bu durum da insan hayatını riske eden bir durumdur ve böyle bir durumda o projeye imza atan mühendisten hesap sorulacağı için bir çok mühendis bunu kabul etmemektedir. Ancak ülkemizde diplomanın bile kiraya verilebildiğini göz önünde bulundurursak, daha çok para kazanmak isteyen ve sözde mühendis olan bazı kişiler müteahhitlerin bu isteklerini kabul etmektedir.

Çatı iskeletinin yapısını etkileyen unsurlardan biri de üzerinde kullanılacak olan çatı örtüsüdür. Örneğin kiremit çatı örtüsünün iskeleti, metal panel çatı örtüsünün iskeletinden farklılık gösterir. Bu nedenle önce çatı örtüsü sistemi tercih edilir ve ardından buna göre çatı iskeleti yapılır.

Çatı Örtüsü Yapımı

Çatı örtüsü su sızıntılarına karşı binayı izole eden ve çatı iskeleti üzerine kurulan örtüdür. Çatı örtüsü yapımında tercih edilecek olan çatı örtüsü sistemine göre çatı iskeleti üzerinde kurulum yapılır. Çatı örtüsünde doğru tercih çok önemlidir çünkü yanlış tercih ilerleyen zamanlarda sıkıntılar doğurabilir.

Çatı Örtüsü yapımında kullanılacak olan sistem ve malzemeler çatı örtüsü yapımı maliyetini belirler ve komple çatı maliyetini hesaplamak için çatı iskeleti maliyetine çatı örtüsü maliyeti eklenerek toplam çatı yapımı maliyeti hesaplanır.

Çatı örtüsü sistemleri, metal çatı örtüsü sistemleri ve metal olmayan çatı örtüsü sistemleri olarak ikiye ayrılırlar. Bunlarla ilgili tahmini hesaplama tabloları aşağıdaki gibidir.

Çatı üzerine yağan yağmurun ve eriyen kar suyunun tahliyesi çatı kaplama malzemesinden başlar. Çatı örtüsü yapımında kullanılan çatı kaplama malzemesinin kaliteli olması çok önemlidir. Çünkü kalitesiz malzemeler ile kaplanan çatılar bir kaç mevsim sonra çatlama ve buna bağlı olarak su sızıntısı problemlerine neden olmaktadır.

Çatı yapımında kullanılan kalitesiz izolasyon malzemeleri yaz aylarında yüksek sıcaklıklara, kış aylarında ise soğuğa maruz kalınca sertleşme ve çatlama gibi sorunlar çıkartabiliyor. Hepimiz çeşitli yerlerde kullanılan silikonun çatladığını görmüşüzdür. Özellikle banyodaki duşakabinlerde kullanılan silikonların çatladığını görmüşüzdür. Burada kullanılan kalitesiz silikon sıcak suya ve soğuk suya sürekli maruz kalarak nasıl çatlıyorsa çatı izolasyonu yapımında kullanılan kalitesiz çatı malzemeleri de aynen böyle çatlamakta ve su sızıntıları yapmaktadır. Bu nedenle biraz daha ucuza yaptırabilirim diye düşünürken bu durum size çok daha fazla fiyata mâl olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: