Ordu Cad. Öğretmenevleri Mh. Göksel Sk. Şeyda Apt. Altı 2/C Şahinbey - Gaziantep
trende

Çatı Altı Isı Yalıtımı

Çatı Altı Isı Yalıtımı

CAM YÜNÜ ÇATI YALITIMI

Camyünü : İnorganik hammadde olan silis kumunun 1200 oC – 1250 oC de ergitilerek elyaf hale  getirilmesi sonucu yerli olarak üretilen bir ses ve ısı yalıtımı malzemeleri dir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve yoğunlukta değişik kaplama ve katkı malzemesi ile şilte, levha, boru ve dökme seklinde üretilmektedir. Isı iletkenlik hesap değeri l = 0,040 W/mK olup su buharı difüzyon direnç faktörü m=1 dir. Kullanım sıcakılğı -50/+250 oC arasındadır.Bağlayıcısız cam yünü ürünler 500oC ye kadar kullanılabilmektedir.Ayrıca -200oC/+450 oC aralığında kullanılan özel cam yünü ürünlerde üretilmektedir. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz, böcekler ve mikro organizmalar tarafından tahrip edilmez. A sınıfı yanmaz mantolama malzemeleri dir. Çatı şiltesi olarak her türlü ahşap oturtma çatılarda, metal çatılar ve sandviç çatılarda kullanılır.

Cam Yünü Çatı Şiltesi

Kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında, döşemeye serilmek suretiyle uygulanır. Şiltelerin üzeri her hangi bir malzeme ile örtülmemeli, alimunyum folyo kaplı şilteler, folyolu yüzleri daima sıcak tarafta kalacak şekilde serilmelidir. Uygulama Çatı şilteleri yük tasımayan düşük yoğunlukta bir mantolama malzemesi dir. Bu bakımdan çatı arasına çıkıldığı durumlarda üstünde kesinlikle yürünmemeli, üzerine ağırlık konularak ezilmemelidir. Çatı arasında istenilen noktalara ulaşım, ahşap kadranlar üzerinde çakılmış kalaslarla yürüme yolu yapılarak sağlanmalıdır. Kışın yoğusma riskini ortadan kaldırılması, yazında güneş tarafından çatı arasında aşırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Her İki Yüzü Cam Tülü Şilteler

Kullanılmayan çatı aralarında döşeme üzerinde, kullanılan çatı aralarında mertek aralarında, üzerine yük gelmeyen yatay uygulamalarda kullanılır.

Çatı Uygulamaları

Her iki yüzünün cam tülü kaplı olması nedeniyle tutulması ve serilmesi rahattır. Kullanılan çatı arası mertek aralarında uygulandığında iç ortama bakan sıcak yüzeyi mutlaka bir buhar kesici bir malzeme ile örtüldükten sonra iç kaplama tespit edilmelidir. Kısın yoğusma riskinin ortadan kaldırılması yazında günes tarafından çatı arasında  asırı ısınan havanın tahliyesinin sağlanması bakımından yalıtımın üst kısmının havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Bir Yüzü Alüminyum Folyo Kaplı Cam Yünü Şilteler

Kullanılan ve dolayısıyla ısıtılan ve soğutulan çatı aralarında tavan mertekleri arasında kullanılır.

Çatı Uygulama

Şilte boyunca folyo kenarlarında 5 cm tespit payı bulunmakta olduğundan mertek aralarına zımbalama veya çivileme sureti ile tespit işlemi çok kolaydır. Tespitte alüminyum folyolu yüzey iç hacime bakacak şekilde yapılmalıdır. Bu surette difüzyon direnç diğeri çok yüksek olan folyo sayesinde kıs aylarında meydana gelebilecek yoğuşma riski ortadan kaldırılmış olur.  Bilahare alçı plaka, lambri vb. istenilen tavan kaplaması ile çatı uygulamaları sonlandırılır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: